„Poszukiwanie prawdy było moją jedyną modlitwą”
Edyta Stein dziewica i męczennica,
patronka Europy
Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu w rodzinie głęboko wierzących Żydów. Chociaż w Jej domu gorliwie przestrzegano zasad religii, w wieku 20 lat uważała się za ateistkę. Wykorzystując swoje zdolności intelektualne, usilnie poszukiwała prawdy, nie chciała przyjmować nic, jeśli nie zbadała tego gruntownie sama.
Kiedy wybuchła I wojna światowa, została pielęgniarką i zaczęła pomagać zakaźnie chorym. Po półrocznej pracy, zupełnie wyczerpana, została zwolniona ze służby sanitarnej.
Nawrócenie Edyty Stein dokonało się w 1921 r. dzięki zetknięciu z autobiografią mistyczki i doktora Kościoła, Św.Teresy z Avila. Jej rozwój duchowy odbywał się w klasztorze Sióstr Dominikanek św. Magdaleny. Starała się łączyć naukę z wiarą i tak je przekazywać. Wiele czasu poświęcała modlitwie. Po przejęciu władzy przez narodowych socjalistów, musiała opuścić Monaster. Przeniosła się do Kolonii, gdzie w 1933 r. wstąpiła do Karmelu. Gorąco pragnęła mieć udział w cierpieniu Chrystusa, dlatego Jej życzeniem przy obłóczynach było: „żeby otrzymać imię zakonne od Krzyża”. Przyjęła śluby zakonne i imię Benedykta od Krzyża. Podczas masowego aresztowania Żydów została zatrzymana przez gestapo i internowana w obozie w Westerbork, a następnie, deportowana do obozu w Auschwitz. Tam została zagazowana i spalona w 1942 roku.
Szukając prawdy – znalazła Boga i Jego miłosierdzie.
Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Edyty Stein w Kolonii 1 maja 1987 roku i kanonizacji 11 października 1998 roku. Rok później ogłosił Ją patronką Europy.