Scroll to top

Święci i błogosławieni w liturgii sierpniowych dni

Wspomnienie świętych, Błogosławionych i Patronów w  liturgii sierpniowych dni:
  •   8 sierpnia – Św. Dominika, prezbitera

 

  „Miejcie miłość, strzeżcie pokory i nie odstępujcie od ubóstwa.”  
Dominik Guzmán – hiszpański prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego, święty Kościoła katolickiego.  
W ikonografii przedstawiany jest w białym dominikańskim habicie z czarną kapą, trzymający w ręku księgę (symbol Biblii, nauki i rozumowego podejścia do wiary), czasem też białą lilię (symbol czystości) i kij pielgrzymi (symbol kaznodziei-wędrowca).
Gwiazda nad głową św. Dominika jest jego charakterystycznym atrybutem, Dominik jest także określany jako Lumen Ecclesiae – Światło Kościoła.
Często u jego stóp ukazany jest pies z płonącą pochodnią w pysku, stojący na kuli ziemskiej.  Pies w biało-czarne łaty (kolory habitu dominikańskiego) symbolizuje także samych dominikanów (Domini canes – psy pańskie) i ich misję, czyli niesienie ognia Słowa Bożego na cały świat.

  ————————————————————————————————————————————–

  •   9 sierpnia – Św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein, dziewicy i męczennicy, patronki Europy
     

„Szukając prawdy – znalazła Boga i Jego miłosierdzie.”

Edyta Stein, znana jako św. Teresa Benedykta od Krzyża – niemiecka filozof pochodzenia żydowskiego, karmelitanka bosa, święta i męczennica Kościoła katolickiego, od 1 października 1999 r. Patronka Europy
Charakterystyczną cechą jej drogi życiowej i naukowej było poszukiwanie prawdy oraz odpowiedzi na pytania egzystencjalne o tajemnicę człowieka i jego losu. Droga ta doprowadziła ją, wychowaną w rodzinie żydowskiej, poprzez ateizm i filozofię do chrześcijaństwa w Kościele katolickim: „Bóg jest prawdą. Kto szuka prawdy, szuka Boga, czy zdaje sobie z tego sprawę, czy też nie.”

————————————————————————————————————————————–

 

  •   10 sierpnia – Św. Wawrzyńca, diakona i męczennika

 

„O Boże, Tyś nadzieją moją, a krzyż Twój jedyną mą ucieczką”.

Święty Wawrzyniec – diakon i męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego, wymieniany w modlitwie eucharystycznej Kanonu rzymskiego.
Wawrzyniec był administratorem majątku Kościoła w Rzymie. Opiekował się ubogimi. Na żądanie namiestnika rzymskiego, by oddał cały majątek Kościoła, diakon zgromadził biedotę Rzymu wypowiadając słowa: „Oto są skarby kościoła”. Poniósł za to męczeńska śmierć – najpierw go biczowano, powieszono, a potem rozciągnięto na kracie z rozżarzonymi węglami.
Wawrzyniec jest czczony jako patron ubogich, piekarzy, kucharzy, bibliotekarzy. Uważano, że chroni od pożarów i pomaga w chorobach reumatycznych i w poparzeniach. Według legendy miał schodzić co piątek do czyśćca, by wybawić choćby jedną duszę. Święty Wawrzyniec patronuje też przewodnikom sudeckim oraz ratownikom GOPR.
Święto liturgiczne obchodzone 10 sierpnia jest również świętem diakonatu.  Z tego powodu spadające perseidy nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca”.

————————————————————————————————————————————

 

  •   11 sierpnia – Św. Klary, dziewicy

 „… to dziecko zabłyśnie swym życiem jaśniej niż słońce.”

Klara z Asyżu – zakonnica, duchowa córka Św. Franciszka z Asyżu, współzałożycielka klarysek, święta Kościoła katolickiego.
Klara całe swoje życie oraz jego rzeczywistość zawierzyła Jezusowi. Jej świętość dojrzewała w cieniu krzyża. Jej życie było prawdziwą manifestacją miłości Ojca – w znaczeniu miłości Boga dla niej samej i dla jej wspólnoty.
W ikonografii św. Klara przedstawiana bywa w brązowym habicie przepasanym franciszkańskim białym sznurem z trzema węzłami symbolizującymi śluby ubóstwa, posłuszeństwa i czystości. W ręku trzyma monstrancję, lilię lub lampę, które są Jej atrybutami.
Św. Klara patronuje Asyżowi i Florencji, zakonowi klarysek i kapucynek, bieliźniarkom, hafciarkom oraz praczkom i osobom chorym na oczy. W roku 1956 ogłoszona została patronką radia, telewizji i malarzy.

———————————————————————————————————————————–

 

  • 14 sierpnia – Św. Maksymiliana, prezbitera i męczennika

 


„Naśladuj, co widzisz dobrego w innych.”

Maksymilian Maria Kolbe  – polski franciszkanin konwentualny, prezbiter, męczennik, misjonarz i święty Kościoła katolickiego.
Idąc za głosem powołania wstąpił do zakonu franciszkanów.  W czasie okupacji niemieckiej został aresztowany i uwięziony na Pawiaku. 28 maja 1941 trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz. W obozie dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia. Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem trucizny. Jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium.
Istotny wpływ na przyszłe losy Maksymiliana M. Kolbe miało widzenie, jakie miał podczas modlitwy w Kościele. Jak sam wspominał po latach: „prosiłem Matkę Bożą, żeby mi powiedziała, co ze mną będzie… Wedy Matka Boża pokazała mi się trzymając dwie korony: jedną białą, a drugą czerwoną. Spytała, czy chcę tych koron: biała miała oznaczać, że wytrwam w czystości, a czerwona, że będę męczennikiem. Odpowiedziałem, ze chcę…”

——————————————————————————————————————————————

 

  •  23 sierpnia – Św. Róży z Limy

 

„Jeśli więc płaczesz, to płacz przede wszystkim nad swoimi grzechami.
To łzy najsłuszniejsze.”

Św. Róża z Limy – ascetka peruwiańska, tercjarka dominikańska, dziewica i pierwsza święta Kościoła katolickiego pochodząca z Ameryki.
Święta Róża z Limy kroczyła drogą usłaną wieloma cierniami, a mimo to nigdy nie narzekała, nigdy nie płakała. Żyła niezwykle surowo. Niosła pomoc ubogim i chorym, zwłaszcza Indianom i niewolnikom. Uważana jest za prekursorkę służby społecznej w Peru. Zmarła w dniu, który przepowiedziała.
Ze względu na sławę jej świętości już za życia, dominikanie pochowali ją najpierw w krużganku klasztornym, a dwa lata później w swoim kościele w Limie w kaplicy św. Katarzyny ze Sieny.
Święta Róża z Limy ogłoszona została patronką Kontynentu amerykańskiego. Patronuje również kwiaciarkom i ogrodnikom. Wzywana jest w przypadku waśni rodzinnych.

——————————————————————————————————————————–

  • 24 sierpnia   –   Św. Bartłomieja, Apostoła

 

Na Ciebie z wielką miłością Jezus skierował swe oczy,
bo widział w tobie człowieka o sercu szczerym i czystym.

Bartłomiej Apostoł, wcześniej Bartłomiej Natanael – jeden z dwunastu apostołów, dwojga imion, zwany w ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza Bartłomiejem, a przez Jana – Natanaelem. Męczennik i święty Kościoła katolickiego oraz prawosławnego.  Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej Kanonu rzymskiego.
W ikonografii przedstawiany jest z kordelasem do zdzierania skóry.Relikwie świętego znajdują się w bazylice Św. Bartłomieja w Rzymie.
Jest patronem wielu rzemieślników: rzeźników, garbarzy, introligatorów,  siodlarzy, szewców, tynkarzy, górników, krawców,  piekarzy, sztukatorów,  a we Florencji – sprzedawców oliwy, serów i soli. Wzywany w przypadku chorób nerwowych, konwulsji i chorób skóry. Ponadto jest uważany za patrona bartników pasterzy, właścicieli winnic, grzybiarzy i rolników.

——————————————————————————————————————————————–

 

  • 25 sierpnia   –   Św. Ludwika IX, patrona III Zakonu Franciszkańskiego

Mądry władca dobrze swój lud poprowadzi (Syr 10,1)

Ludwik IX Święty – król  Francji od 1226 r., panował 44 lata, święty Kościoła katolickiego..
Był organizatorem i uczestnikiem VI i VII wyprawy krzyżowej, angielski kronikarz nazwał go „królem ziemskich królów”.
Wspierał zakony, zwłaszcza żebraczy zakon franciszkanów, utworzony przez pokutnika Franciszka z Asyżu, który głosił ideały ubóstwa i ascezy, oraz Zakon Rycerzy św. Łazarza opiekujący się trędowatymi.
Król kolekcjonował również relikwie, wśród których była korona cierniowa Chrystusa, jaką otrzymał w podarunku od cesarza Konstantynopola Baldwina II. Celem jej przechowania kazał zbudować w Paryżu dwukondygnacjową kaplicę Sainte-Chapelle, uznawaną za jedno z najważniejszych arcydzieł architektury stylu gotyckiego.

—————————————————————————————————————————————-

 

  • 27 sierpnia – Św. Moniki

 
 

„Matko (…) syn tylu łez musi powrócić do Boga”

Święta Monika z Hippony (Tagasty) – święta Kościoła katolickiego, matka św. Augustyna.
Św. Monika – patronka matek poślubiła bogatego pogańskiego urzędnika. Cierpliwie znosiła Jego gwałtowność i wybuchy. Spokój, łagodność oraz przykładne, pełne pobożności życie sprawiły, że mąż nawrócił się na wiarę chrześcijańska i przyjął chrzest.
Wielkim krzyżem Św. Moniki był tryb życia jej syna Augustyna. Matka modliła się żarliwie o Jego nawrócenie.  Św. Monika doznała długo oczekiwanego szczęścia, widząc powrót swego syna do Boga. Modlitwy zostały wysłuchane – Augustyn nawrócił się i z grzesznika stał się świętym.
W ikonografii Monika przedstawiana jest w welonie wdowy; trzyma księgę, krucyfiks albo różaniec. Czasami – nawiązując do syna Moniki, Augustyna – przedstawia się ją jako augustiankę.
Św. Monika jest patronką kobiet chrześcijańskich, matek, wdów, kobiet zamężnych, tych, które przeżywają kłopoty małżeńskie i nieudane małżeństwa, kobiet, które zawiodły się na dzieciach lub mają z dziećmi kłopoty, kobiet będących ofiarami cudzołóstwa, alkoholizmu, złorzeczeń i oszczerstw. Do niej odprawia się modlitwy w intencji ratowania duszy dziecka, męża.

—————————————————————————————————————————————

 

  • 28 sierpnia – Św. Augustyna, biskupa i doktora kościoła

 

Bóg jest Miłością i jest Nią we wszystkim.
Ta prawda – jeśli uwierzymy w nią całkowicie – jest zdolna przemienić nasze życie.

Aureliusz Augustyn z Hippony – filozof, teolog, organizator życia kościelnego, święty Kościoła katolickiego, jeden z ojców i doktorów Kościoła, znany jako doctor gratiae (doktor łaski),
Chociaż Augustyn był przede wszystkim teologiem, krzewicielem wiary chrześcijańskiej, stworzył też liczne koncepcje, ważne dla refleksji filozoficznej. Jego myśl była przez ponad 700 lat najbardziej wpływową szkołą myślenia filozoficznego w  Kościele katolickim.
Najstarsze wyobrażenia świętego pochodzą z VI w., Na ogół przedstawiany jest jako biskup, rzadziej jako mnich.
Jego atrybutami są: płonące serce przebite strzałą (symbol Bożej miłości) lub chłopiec z łyżką i muszlą. Niekiedy przedstawiany jest z modelem świątyni w dłoniach (odniesienie do Miasta Bożego) lub jako pokutnik pogrążony w ekstazie.

——————————————————————————————————————————–

 

Przez wstawiennictwo świętych zanośmy do Boga
nasze modlitwy, prośby, dziękczynienia.

 

„Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy. Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus”.
(1 Tm 2, 1-5), Biblia Tysiąclecia

 

Źródło: Opracowanie własne na podstawie: Wikipedia, Żywoty świętych Pańskich na wszystkie dni roku, www.brewiarz.katolik.pl