Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.
J. Kulmowa „W Zaduszki” [fragm.]
1 Listopada Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Wszystkich Świętych. W jednym dniu wspominamy niezliczone rzesze wspaniałych ludzi, dla których zakończyło się ziemskie pielgrzymowanie i radują się oglądaniem Boskiego Oblicza.
Udajemy się na groby naszych bliskich, zapalamy płomyk pamięci, kładziemy kwiaty i choć w sercu pojawia się tęsknota, to jednak żywimy głęboką nadzieję, że kiedyś spotkamy się z tymi, których na ziemi utraciliśmy bezpowrotnie.
Żal że się za mało kochało
Że się myślało o sobie
Że się już nie zdążyło
Że było za późno
Jan Twardowski „Żal” [fragm.]
Być może pojęcie straty nie jest właściwe, ponieważ wierząc w obcowanie świętych, możemy mieć pewność, że nasi zmarli są teraz bliżej nas, aniżeli byli za życia. Nie ogranicza ich ciało, miejsce, czas. Wspierają nas swymi modlitwami, byśmy do końca wytrwali w wierze i razem z nimi mogli kiedyś cieszyć się chwałą nieba.
Nie mamy pewności, czy osiągnęli już pełnię szczęścia. Dlatego Dzień Zaduszny – jak sama nazwa wskazuje – jest szczególną okazją do modlitwy za wszystkich zmarłych. Każdego roku w dniach od 1 – 8 listopada, za pobożne nawiedzenie cmentarza, możemy raz dziennie zyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar i ofiarować go za dusze w czyśćcu cierpiące.
Ze względu na sytuację pandemii koronawirusa, Stolica Apostolska, podobnie jak w zeszłym roku, wydała specjalny dekret zmieniający możliwość uzyskania odpustu. Odpust za zmarłych będzie można uzyskać nie tylko w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, ale przez cały listopad.
Warunki uzyskania odpustu zupełnego są następujące:
1. Wzbudzenie intencji dostąpienia odpustu.
2. Stan łaski uświęcającej.
3. Brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
4. Przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej.
5. Odmówienie: “Ojcze nasz”, “Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
Pamiętajmy o tych, którzy już odeszli z tego świata, by kiedyś ktoś pamiętał o nas. Dobro uczynione, zawsze do człowieka powraca.
„Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie”.