Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
W Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
By wszystko się nam rozplątało,
Węzły, konflikty, powikłania.
(…)
Aby wątpiący się rozpłakał
Na cud czekając w swej kolejce,
A Matka Boska – cichych, ufnych –
Na zawsze wzięła w swoje ręce.
Jan Twardowski, „Wiersz staroświecki” /fragmenty/.
To właśnie tutaj, w murach naszego klauzurowego Klasztoru Sióstr Bernardynek w Kończyskach, przeminęło już 137 Wigilii –tutaj, w miejscu, gdzie zawsze coś się kończy… a coś zaczyna…
Czas Świąt Bożego Narodzenia za klasztornym murem, to dla naszej Wspólnoty Sióstr niezwykłe chwile… jedne z najpiękniejszych w roku… Narodzenie Jezusa budzi w nas wielką nadzieję, a także pragnienie, by Boża Maleńka Miłość wypełniła na nowo serce każdej z nas i na zawsze w nim pozostała …
Przez ofiarę życia ukrytego w klauzurze, post i modlitwę, z radością kontemplujemy tajemnicę Bożego Narodzenia… ogromnej miłości Boga do ludzi. Pochylając głowy na modlitwie, wczuwamy się w tą wyjątkową duchową głębię świątecznego czasu. Wszystkie codzienne obowiązki wykonujemy w atmosferze modlitewnego czuwania …
Podniosły klimat towarzyszy nam przez cały Adwent, który jest dla nas czasem oczekiwania na przyjście Pana … na kolejne Boże Narodzenie … W tym tajemniczym okresie, w Klasztorze kultywowane są Bożonarodzeniowe tradycje oraz zwyczaje, bardzo bliskie naszym franciszkańskim sercom…
Duchowe przygotowanie …
Dziewięć dni przed Bożym Narodzeniem, 16 grudnia, rozpoczynamy Nowennę do Dzieciątka Jezus odprawianą każdego dnia po porannej Mszy Świętej. Wtedy też o świcie wędrujemy klasztornymi korytarzami, odmawiając różaniec. Procesję prowadzą Siostry niosące krzyż, a po jego obu stronach zapalone świece. Na końcu orszaku Matka Przełożona niesie na rękach figurkę Dzieciątka Jezus. I tak każdego dnia … na pamiątkę wędrówki Józefa i Maryi z Nazaretu do Betlejem.
Ostatni dzień nowenny przypada w Wigilię Bożego Narodzenia. Procesja wówczas rozpoczyna się po wieczerzy, o godz. 23.00 i wygląda trochę inaczej. Przemierzając procesyjnie korytarze klasztoru, w tym dniu, w miejsce różańca śpiewamy kolędy. Na zakończenie Matka Przełożona błogosławi wszystkie Siostry. To znak, że wybiła północ, czas na Pasterkę, by pokłonić się i powitać nowonarodzonego Jezusa …
Czas Adwentu jest dla nas czasem szczególnego wyciszenia, ograniczenia kontaktów ze światem zewnętrznym, osobistej Adoracji Najświętszego Sakramentu, ale też i czasem wytężonych przygotowań do Wigilii i Świąt.
Również za klauzurą trwa świąteczna krzątanina …
I choć dominuje duchowość, to jednak również za klauzurą trwa świąteczna krzątanina. Siostry sprzątają, pieką, gotują, przygotowują żłóbek, bożonarodzeniowe stroiki, ubierają choinki. Klasztorne mury przepełnione są zapachem gałązek świerkowych i wigilijnych potraw… Gorąca, przedświąteczna atmosfera przyjemnie kontrastuje z temperaturą zimowej już, grudniowej scenerii.
Przy furcie, w refektarzu, w rozmównicy … wszędzie pachnie lasem … wokół kuchni rozlega się woń wigilijnych dań, szczególnie miła, jako że tego dnia, aż do wieczornej wieczerzy zachowujemy post. Na wigilijnym stole będą karpie z klasztornego stawu, smażone i w galarecie, kapusta z grochem, kluski z makiem, śledź, pierogi z kapustą, nie zabraknie też barszczu z uszkami.
To mistyczny czas …
Wigilia Bożego Narodzenia w naszym klasztorze Sióstr Bernardynek to mistyczny czas…, jedna z najpiękniejszych nocy w roku – noc radosnego oczekiwania.
Dzień Wigilii jest wyjątkowy i uroczysty. Wstajemy jak zwykle przed godziną 5-tą, odmawiamy modlitwy, spożywamy skromne śniadanie, jest jednak jakoś inaczej … bardziej świątecznie, bardziej radośnie. Od rana w Klasztorze panuje wielkie ożywienie. Miejsce wspólnych posiłków – refektarz jest odświętnie przygotowany. Stoły nakryte białymi wykrochmalonymi obrusami, przybrane żywymi świątecznymi stroikami wykonanymi przez Siostry, podkreślają rangę uroczystości. Obok stołu Matki Przełożonej stoi choinka, a pod nią żłóbek z Dzieciątkiem. Na stołach leżą opłatki, pod nimi sianko, czekają tradycyjne bożonarodzeniowe potrawy.
Gdyby ktoś samotny zapukał do furty …
Przy wigilijnym stole nie brakuje też dodatkowego talerza, gdyby ktoś samotny zapukał do furty. W klasztornym refektarzu puste miejsce przy stole jest też symbolem oczekiwania na nowe powołanie.
Gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda …
Gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda, gromadzimy się w refektarzu, by rozpocząć wieczerzę. Odmawiamy modlitwę, śpiewamy kolędę, odczytujemy fragment Ewangelii, opisujący narodziny Jezusa. Matka Przełożona przekazuje życzenia nadesłane do Klasztoru i składa życzenia Siostrom. Najpierw ogólne dla całej Wspólnoty, a potem każda Siostra podchodzi, aby połamać się opłatkiem i złożyć swoje życzenia.
Dzielimy się opłatkiem na znak pojednania …
Dzielimy się opłatkiem między sobą na znak wzajemnego przebaczenia i pojednania. To chwile, w których przychodzi wzruszenie, czasem tęsknota za wspomnieniem rodzinnego domu, czasem w oku zakręci się łza… W rodzinnej atmosferze, śpiewając kolędy, łączymy się duchowo z bliskimi, przyjaciółmi, polecamy ich Bożej Dziecinie.
Już nadszedł czas już dziecię się zbudziło
A razem z Nim, maleńka przyszła miłość.
Poranek Bożego Narodzenia jest również inny niż wszystkie. Świąteczny charakter ma nawet budzenie o świcie Sióstr na modlitwę. W miejsce tradycyjnego dzwonka, słychać delikatne dzwoneczki aniołów i pasterzy … To Siostry przebrane za pierwszych gości betlejemskiej szopy, przybywają do cel pozostałych Sióstr, śpiewają kolędy, a w zamian otrzymują słodkości …
Po wielu dniach ciszy i milczenia słychać radosny śpiew kolęd. Świąteczny czas spędzamy razem … W drugim dniu Świąt, oczekujemy odwiedzin najbliższych i znajomych.
Świąteczny nastrój towarzyszy nam przez kolejne grudniowe dni. 28 grudnia, w dzień uroczystości Świętych Młodzianków, patronów nowicjatu, Siostry nowicjuszki urządzają rekreację, z recytacją, śpiewem, muzyką.
Kiedy podczas Pasterki Siostra organistka intonuje: „Bóg się rodzi, moc truchleje …”
czujemy, jak zacieśnia się nasza osobista więź z Jezusem,
czujemy, że Bóg na nowo rodzi się w naszych sercach.