Dzień Życia Kontemplacyjnego

W kontemplacji patrzymy na Niego w milczeniu,
w medytacji pytamy Go, co należy robić, myśleć,
mówić, aby być Mu posłusznym”

/Karol de Foucauld/

21 listopada, w święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, Kościół obchodzi Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego, poświęcony klauzurowym wspólnotom zakonnym.

Trwajcie we mnie, jak i Ja w Was trwam

Kontemplację   możemy   rozumieć   jako   boskie   trwanie,   życie   w   bliskości  z  Bogiem,  poszukiwanie  siły  i szczęścia w zjednoczeniu z Chrystusem.

Każdy człowiek na swój sposób szuka Boga. Osoby, które Pan obdarzył powołaniem, które usłyszały wezwanie do życia kontemplacyjnego pragną kochać i być jak najbliżej Niego.

W życiu kontemplacyjnym ważna rolę odgrywa klauzura, która wyznacza granicę tego, co nieprzekraczalne. Jest symbolem ukrycia boskich tajemnic, przestrzenią boskiego wybrania, przez którą łatwiej jest zrozumieć wielki sens takiej wyłącznej miłości.

„Jesteście powołane, by być lampami oświetlającymi drogę (…),
umiejcie zawsze pomagać tym, którzy potrzebują waszej modlitwy i waszego spokoju.(…)

Dajecie im radość Bożą, zapewniając ich, że będziecie się za nich modlić, że ofiarujecie waszą ascezę, aby również oni czerpali siłę i odwagę ze Źródła życia, którym jest Chrystus”.

/Św. Jan Paweł II/