24. III. 2024 – Niedziela Palmowa

1. Dziś Niedziela Palmowa – Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, na pamiątkę którego święcimy palmy i uroczyście rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia.

2. W Wielki Czwartek Mszą Św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 1800 rozpoczniemy obchody Triduum Paschalnego, po której nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji czyli tzw. „Ciemnicy”. Jest to dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.

3. Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy Drogą Krzyżową o godz. 1500. Następnie Liturgia Słowa Bożego, adoracja Krzyża Świętego, Komunia Św. i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu, przy którym rozpoczniemy uroczystą nowennę do Miłosierdzia Bożego i całonocną adorację. Na zakończenie odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali. W tym dniu zachowujemy post ścisły /wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – od 14 roku życia i post ilościowy czyli jeden posiłek do syta i dwa lekkie – od 18 do 60 roku życia z wyjątkiem osób chorych/.

4. Wielka Sobota jest dniem adoracji Pana Jezusa w Bożym Grobie. Poświęcenie pokarmów co półgodziny od 800 do 1100. Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 1900 od poświęcenia ognia i paschału na placu przed kościołem. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Na obrzęd odnowienia przyrzeczeń Chrztu Św. przynosimy świece. O godz. 1840 odmówimy nowennę do Miłosierdzia Bożego. Przypominamy o zmianie czasu z zimowego na letni.5. W Niedzielę Wielkanocną procesja rezurekcyjna o godz. 600 rano. Po niej uroczysta Msza Święta, która zostanie odprawiona o Boże błogosławieństwo dla wiernych uczęszczających do naszego kościoła, za polecających się modlitwie Sióstr, za dobrodziejów i ofiarodawców klasztoru i kościoła. Pozostałe Msze Św. o godz. 1100 i 1700, a w drugi dzień świąt o godz. 800 i 1700. Nowenna do Miłosierdzia Bożego w kolejne dni oktawy wielkanocnej w połączeniu z nabożeństwem wieczornym.

6. W tym roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego zostaje przeniesiona na 8 kwietnia. Polecamy prasę katolicką.

7. Program nabożeństw Wielkiego Tygodnia, na które serdecznie zapraszamy jest podany na stronie internetowej Sióstr.