Scroll to top

Św. Maksymilian Maria Kolbe

 

14  sierpnia  Kościół  wspomina Św. Maksymiliana Marię Kolbego
polskiego franciszkanina  konwentualnego,  prezbitera,  męczennika i świętego kościoła katolickiego.

Znalezione obrazy dla zapytania św. maksymilian kolbe                                  Zwycięstwo przez wiarę i miłość
Św. Maksymilian urodził się w 1894 r. w Zduńskiej Woli w ubogiej rodzinie. Jego rodzice przesiąknięci byli duchem katolickim i polskim.  Należeli do III zakonu Św. Franciszka.

Od najwcześniejszych lat Maksymilian wyróżniał się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej. Kiedy w  1906 r. w kościele ukazała Mu się Najświętsza Maryja Panna, trzymająca w ręce białą oraz czerwoną koronę i zapytała, którą wybiera, dając do zrozumienia, że czerwona oznacza męczeństwo, a biała czystość – Maksymilian wziął obydwie.

W 1907 roku  rozpoczął naukę w małym seminarium franciszkanów we Lwowie, natomiast trzy lata później nowicjat w zakonie franciszkanów, przyjmując imię Maksymilian. W 1912 roku podjął studia w  Krakowie, po czym został wysłany do Międzynarodowego Kolegium Serafickiego w Rzymie. W 1014 roku, składając śluby wieczyste przyjął imię Maria. Uzyskał doktorat z filozofii na uniwersytecie Gregorianum oraz z teologii na wydziale ojców  franciszkanów. Interesował się także matematyką i fizyką. W 1918 roku przyjął święcenia kapłańskie.

W latach 1931–1935 prowadził działalność misyjną w Japonii, gdzie rozpoczął wydawanie japońskiego odpowiednika  Rycerza Niepokalanej i założył Niepokalanów Japoński. Podobne ośrodki założył w Chinach oraz Indiach. W 1936 r. powrócił do Polski, aby kierować  Niepokalanowem, który stał się największym klasztorem katolickim na świecie.

W czasie okupacji niemieckiej działalność klasztoru została zawieszona, we wrześniu 1939 roku Niemcy aresztowali zakonników. Po wyjściu na wolność Maksymilian zorganizował w klasztorze ośrodek usług dla okolicznej ludności i oddał się pogłębianiu formacji pozostałych przy nim współbraci. Powtórnie został aresztowany w lutym 1941 roku, był przesłuchiwany i więziony na Pawiaku. W maju 1941 roku trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz. W obozie dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 roku. Jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium.

Maksymilian Kolbe został beatyfikowany 17 października 1971 r. przez papieża Pawła VI, zaś kanonizowany 10 października 1982 r. przez papieża Jana Pawła II, jako  męczennik.

W ikonografii Św. Maksymilian przedstawiany jest w habicie franciszkańskim lub w więziennym pasiaku, czasem z numerem obozowym 16670 na piersi. Towarzyszy Mu Maryja Niepokalana. Jego atrybutem jest korona z drutu kolczastego lub dwie korony – czerwona i  biała.

Źródło: Święci na każdy dzień, materiały internetowe