Święty Wawrzyniec, diakon i męczennik

„Oto są skarby Kościoła!”

W dniu 10 sierpnia
w Kościele obchodzone jest święto
Św. Wawrzyńca – diakona i męczennika

Wawrzyniec  był  jednym  z  siedmiu  diakonów  Kościoła  rzymskiego za czasów papieża Sykstusa II.  Według   Passio,  czyli   opisu   męki wielkiego  diakona,  Wawrzyniec  miał być  wyłączony  z grupy skazanej na śmierć, która stanowiła  orszak  papieża.  Wawrzyniec  był  administratorem   majątku  Kościoła  w  Rzymie,  opiekował się ubogimi.  Namiestnik rzymski  liczył,   że   namową   i   kuszącymi obietnicami,   bądź   katuszami,   wymusi   na  Nim   oddanie   całego majątku   kościelnego  w  swoje ręce.  Wawrzyniec  miał wówczas poprosić  o kilka dni, aby mógł zebrać „skarby Kościoła” i pokazać je namiestnikowi. Kiedy nadszedł oznaczony  dzień, diakon zgromadził wszystką biedotę Rzymu, którą wspierała gmina chrześcijańska.  Miał  przy  tym wypowiedzieć słowa:  „Oto  są  skarby Kościoła!” Zawiedziony tyran   kazał   zastosować   wobec   Niego   wyjątkową   katuszę.  Kazał   Go najpierw  biczować, potem powieszono Go, na  końcu  rozciągnięto  na  kracie,  pod  którą położono  rozżarzone  węgle.

Niezwykłe  okoliczności  męczeńskiej  śmierci, rozbudziły w Kościele rzymskim wielki kult Wawrzyńca.  Doznawał  On  czci,  jako  szczególny  patron  ubogich,  piekarzy,  kucharzy i bibliotekarzy.    Wzywano    Go   na   pomoc  w  czasie  pożarów  i   przeciw   chorobom reumatycznym.   Jemu  także  przypisywano,  że  co   piątek   schodzi   do   czyśćca,  aby  wybawić stamtąd  jedną  duszę.

Kult  Wawrzyńca   rozprzestrzenił  się  także  na  ziemie  polskie. Jest patronem Hiszpanii i Norymbergi,  diecezji  pelplińskiej  i  Wodzisławia  Śląskiego.
Wawrzyniec  przedstawiany  jest  jako  diakon w dalmatyce, czasami jako diakon ze stułą. Jego atrybutami  są:  księga,  krata,  palma,  otwarta  szafka,  a   w  niej  księgi  Ewangelii, sakiewka, zwój.

W sierpniu można obserwować na niebie spadające perseidy, nasilenie tego  zjawiska ma miejsce w dzień św. Wawrzyńca, stąd nazwa „Łzy św. Wawrzyńca”.