Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda,
Każdy dom i każdego z nas,
Niechaj piękne Bożonarodzeniowe Święta
Niosą wszystkim betlejemski blask.
W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, po Mszy Świętej o godzinie 17-tej w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Klasztorze Sióstr Bernardynek w Zakliczynie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – koncert kolędowy pod honorowym patronatem Biskupa Ordynariusza diecezji tarnowskiej.
Inicjatorem wspólnego kolędowania, a zarazem głównym wykonawcą był artysta Tomasz KUMIĘGA – baryton, pochodzący z tutejszych stron, związany z klasztorem Sióstr Bernardynek, na rzecz których w świąteczny wieczór charytatywnie śpiewał kolędy, przy akompaniamencie organowym Bogusława Wróbla.
Uczestnicy mieli okazję posłuchać pięknego wykonania tradycyjnych kolęd, między innymi takich jak: Bóg się rodzi, Gdy śliczna Panna, Gdy się Chrystus rodzi, Dzisiaj w Betlejem… Nie zabrakło też kolędy Cicha noc oraz Nie było miejsca dla Ciebie, których treść przybliża wydarzenia Betlejemskiej nocy i tamtych dni.
Za zachętą Pana Tomasza, zgromadzeni w świątyni włączyli się do wspólnego śpiewu, podkreślając tym samym radość z narodzin Zbawiciela i podtrzymując piękną tradycję kolędowania, związaną ze Świętami Bożego Narodzenia.
Koncert był wyjątkowy… niezwykle ciepły i klimatyczny, przeżyty w świątecznym nastroju i pełnej artystycznych doznań atmosferze. To zasługa profesjonalnie i z głębi serca wyśpiewanych kolęd, które poruszyły uczucia i przywołały wspomnienia z dzieciństwa.
Kierujemy słowa uznania i wdzięczności dla wykonawców oraz wszystkich za to, że chcieli dzielić się „grającą w duszy kolędą” i w ten sposób wspólnie z nami, pokłonić się Dzieciątku w tym wyjątkowym czasie.
Z całego serca pragniemy podziękować za piękny i wyjątkowy dla nas wieczór, za pielęgnowanie uświęconego przez wieki zwyczaju kolędowania, a także za wsparcie, jakie zostało nam udzielone dzięki hojności, otwartości i życzliwości uczestników. Serdeczne Bóg zapłać.
Dla nas kolędowanie ma też szczególne znaczenie… bowiem sięgając do historii, dowiadujemy się, że kolędy „przywędrowały” do Polski wraz z franciszkanami, którzy mocno pielęgnowali kult żłóbka.
Wspólne śpiewanie wypełniło nasze serca i pozwoliło trwać we wspaniałym nastroju Świąt Bożego Narodzenia. Koncert był pięknym przeżyciem dla wszystkich. Można było zagłębić się w atmosferze pokoju płynącego z „żłóbka” oraz cieszyć obecnością małego Jezusa wśród nas, który kształtuje naszą codzienność, jednoczy, wybacza, kocha…
Ktoś miłowany tu przyjdzie
– dobre obejmą nas ręce,
I będą nasze uśmiechy
srebrnym błękitem dziecięce.
/J. Pietrzycki, Błękitna kolęda/